Профілактика шкідливих звичок

Профілактика перевтоми в учнів (презентація за посиланням)


ПРОФІЛАКТИКА ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК: ВСЕ У ТВОЇХ РУКАХ

У кожного з нас є шкідливі звички, які іноді ми навіть не помічаємо. Дехто вважає, що паління допомагає розслабитися і зняти стрес, на думку багатьох підлітків – посісти якесь особливе становище в суспільстві. Деякі люди переконані, що невелика кількість алкоголю корисна для здоров’я; відеоігри – розслабляють, а нездорова їжа приносить задоволення..

Усім нам відомо про згубний вплив паління на організм. МОЗ про це постійно попереджає, але мало хто з курців звертає увагу та такі попередження. Адже проблеми зі здоров’ям починаються не відразу, а коли вони проявляються, іноді буває вже надто пізно. Шкідливі звички можуть спровокувати проблеми з серцево-судинною системою, впливають на дихальну систему, здатні порушити роботу мозку та центральної нервової системи, спричинити патології інших органів і систем. Саме в таких випадках наслідки шкідливих звичок – тривалі хвороби, іноді з летальним кінцем.

Але деякі шкідливі звички не прощають навіть одного єдиного разу вживання згубної для організму речовини.

Алкоголізм і наркозалежність починаються з того, що людина хоче втекти від своїх проблем, забутися, не усвідомлюючи у відповідальний момент, що цим в тисячі разів погіршує свій стан. Покурити «за компанію» з друзями і виглядати при цьому «крутіше» – ось на чому ґрунтуються шкідливі звички молоді.

Щоб мінімізувати ризики формування шкідливих звичок , потрібно дотримуватися певних правил:

  1. Слідкуйте за психологічним здоров’ям. Варто навчитися виділяти час на себе та відпочинок. Більше гуляти, звертати увагу на приємні речі та менше стресувати. Якщо ж вам важко самостійно впоратися зі стресом – варто звернутися до спеціаліста, аби подолати ці проблеми.
  2. Налагоджуйте режим дня. Графік і розуміння, що робити далі, формує здоровий спосіб життя. Тому необхідно достатньо спати, вчасно й правильно харчуватися та займатися фізичними навантаженнями. А невизначеність і знесилення організму – шлях до розвитку шкідливих звичок.
  3. Оцінюйте ризики від вживання алкоголю. Він негативно впливає на організм людини, може викликати проблеми із серцем, онкологічні захворювання, ожиріння, погіршення засвоєння організмом вітамінів.

Необхідно зрозуміти, чому у вас виникає бажання розслаблятися саме в такий спосіб. Шукайте здорові альтернативи: спорт, хобі, спілкування та підтримка близьких людей допоможуть вам розслабитися.

Крім того, звички здатні викликати залежність. Особливо це стосується куріння та алкоголю, адже саме вони найбільше впливають на здоров’я людини.

Варто пам’ятати, що життя без шкідливих звичок – це головна складова успішного майбутнього. Для збереження і відновлення здоров’я недостатньо пасивного очікування, коли природа рано чи пізно зробить свою справу. Для збереження здоров’я дуже важлива мотивація здорового способу життя.

Балаклійське відділення Ізюмської філії ДУ «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»


Щодо профілактики залежності від нікотину, алкоголю та наркотиків!

Проблема «шкідливих звичок» є найбільш поширеною в наш час, а боротьба з ними це завдання не тільки державного рівня, а й кожної окремої людини.

Паління – це розповсюджена звичка, яка призводить до небезпечних порушень здоровя, особливо у дітей.

Найбільшу небезпеку тютюн становить для підлітків. Особи, які почали палити до 25 років, помирають від раку легень у 5 разів частіше ніж ті хто запалив після 25 років.

Смертельною є доза від 50 до 100 мг. нікотину, що є еквівалентною 20 випаленим сигаретам!

      Причини паління.

Ключовим, через що молодь починає палити, дослідники вважають паління в родині й найближчому оточенні, коли паління сприймається як нормальне явище.

Біля 90 % курців вважають паління шкідливим для себе, і лише дві третини роблять спроби полишити звичку.

Наслідки паління можуть проявлятися від першіння в горлі та подразнення очей до хронічного бронхіту, ішемічної хвороби серця, раку.

Курці завдають шкоди не лише собі, а й оточуючим, які дихають повітрям забрудненим тютюновим димом. Концентрація окису вуглецю в приміщеннях через паління значно підвищується. Особливо це шкідливо для дітей. Вагітні жінки які палять наражають на небезпеку плід, збільшуючи ризик смерті дитини у перинатальному періоді (внутрішньоутробний період та 7 діб після народження). Діти від матерів, які палять, частіше народжуються з дефектами та більш сприйнятливі до хвороб.

Профілактика тютюнопаління:                                                                 

  1. Проаналізувати, коли і чому виникає бажання палити.
  2. Під час паління – задатися питанням: чи приносить ця звичка мені задоволення зараз?
  3. Призначити день відмови від паління.
  4. Переконати себе, що паління шкідливе для здоров’я.
  5. Щодня зменшувати кількість випалених цигарок.
  6. Почати займатися фізичними вправами.
  7. У разі виникнення бажання запалити – випити склянку води, зайнятися цікавою справою тощо.
  8. За день до призначеного дня відмови від паління – випалити вдвічі більше цигарок ніж звичайно (відбудеться перенасичення організму

нікотином з відповідними неприємними відчуттями), кинути палити буде простіше.

      Памятайте!

      Якщо людина випалює в день лише 1 – 2 цигарки то скорочує тривалість життя на 4 – 6 років.

                                                    Алкоголізм та наркоманія – біда цілого суспільства

      Алкоголь негативно впливає не тільки на того хто зловживає ним, але й на майбутнє покоління.  

      Дослідження вчених доводять, що у підлітків алкоголізм як захворювання  виникає і розвивається у 4 рази швидше, ніж у дорослих. Деградація особистості також відбувається набагато швидше.

Ті хто зловживають алкоголем живуть приблизно на 15 років менше, ніж люди з помірним та несистематичним вживанням спиртних напоїв!

      Науково доведено, що наслідки одноразового вживання алкоголю здоровою людиною зберігаються в організмі протягом 2-х тижнів.

Концентрація алкоголю у крові більше 5 % є смертельною для дорослої людини!

Якщо людина знаходиться під впливом алкоголю протягом значного часу, біохімічні процеси головного мозку змінюються. Організм прагне підтримати процеси функціонування нервової системи і як наслідок – формується звичка (стан), яка веде до щоразу більшої дози вжитого алкоголю, у людини формується алкогольна залежність.

Алкоголь впливає на ЦНС: гальмує роботу мозкових центрів, що відповідають за вищу діяльність людини (інтелект, совість, критичну оцінку ситуації, рівень культури).

На тлі хронічного захворювання на алкоголізм також виникають алкогольні кардіоміопатія, гастрит, панкреатит, гепатит, нефропатія, енцефалопатія, анемії, порушення імунної системи, ризик інсульту.        

Профілактика алкоголізму:

  1. Не долучатися до вживання алкоголю.
  2. З юних років привчатися до спорту.
  3. Тренувати силу волі, відмовлятися від пропозицій щодо вживання спиртних напоїв.
  4. Знайти собі корисні та цікаві заняття.
  5. Навчитись отримувати задоволення від тверезого спілкування.
  6. Відпочивати під час вихідних та свят, не вживаючи алкоголю.
  7. Загартовуватись і піклуватися про стан свого здоров’я, ставити собі мету в житті.

      Памятайте!

         Ви несете відповідальність за своє здоровя та здоровя нащадків.

         Наркоманія – хвороба, що позбавляє життя

Наркоманія це хвороба, що виникає внаслідок вживання наркотичних речовин та призводить до глибокого руйнування організму і навіть смерті.

Причинами виникнення і розвитку наркоманії найчастіше являються: особливості характеру, психічні та фізичні розлади, вплив різних негативних соціальних чинників, виникнення наркоманії серед хворих, змушених тривалий час приймати наркотичні речовини в медичних цілях.

Однією з умов розвитку наркоманії є відсутність необхідних знань у людини та неусвідомлення небезпеки вживання наркотичних речовин. Біля 50-80% всіх наркозалежних вперше спробували наркотики виключно задля цікавості.

         Розвивається три основні клінічні феномена вживання наркотиків:

  1. психічна залежність; 2. фізична залежність з можливим абстинентним синдромом (синдромом відміни). Щоб позбутися проявів абстиненції (фізичних страждань), наркозалежний починає приймати  щоразу більші дози наркотику; 3. зростання витривалості (толерантності) – наркозалежні зі стажем також збільшують дози наркотику, у порівнянні з початковим етапом.    

      За даними досліджень, підлітки вживають наркотики у шість разів частіше, ніж люди інших вікових груп.

      Середня тривалість життя наркоманів 4 – 4,5 роки після першого прийому наркотичних речовин!

Наркоманія є джерелом поширення ВІЛ – інфекції. 70% ін’єкційних наркоманів є носіями вірусів СНІДу. Крім цього, при постійному вживанні наркотичних речовин виникає хронічне наркотичне отруєння,  яке є причиною розладу функцій багатьох органів та систем організму, особливо центральної нервової системи.

      Профілактика наркоманії:

1.При будь-яких обставинах – відмовлятися від спроби «скуштувати»

наркотичні засоби. Навіть перша спроба може призвести до звикання. Треба чітко усвідомити: наркоман це смертник, який обов’язково помре, якщо вчасно не припинить вживати наркотики.

2.Не треба приховувати свою залежність. Навколо є багато людей (особливо для молоді), які готові допомогти: батьки, лікарі, вчителі, старші товариші.

      Живіть повноцінним, здоровим життям без шкідливих звичок!